Як правильно давати черепахам їжу з вітамінними добавками? Як приймати кальцій для черепах?
У цій публікації ми розглянемо, як приймати кальциєві та вітамінні підкормки черепахам в домашніх умовах. Це одинаково важливо і для інших рептилій (наприклад, агам, еублефарів, хамелеонов та ін.), що містяться в неволі. На прикладі сухопутних черепах Роксі і Туко покажемо, як правильно давати підкормки в порошку.
По великому рахунку ми маємо слабке уявлення про харчування рептилії. Відтворити природний раціон, в якому присутні всі компоненти в необхідній кількості, що тварина їсть в природі (тобто в тому середовищі, де воно живе і адаптувалося) практично неможливо. По цій причині на допомогу приходять спеціальні підкормки кальцію та вітамінів. Їх завдання — насичувати їжу всіма необхідними вітамінами та мінералами, імітуючи правильне харчування. Без них тварина рано чи пізно почне хворіти. Тому насичувати їжу кальцієм та вітамінами в неволі необхідно в обов’язковому порядку. Детальніше →
Застосування підкормок
Вітаміни слід давати виключно у вигляді порошку. Не можна насипати або наливати вітаміни безпосередньо в рот — можна запросто помилитися з дозами, що може призвести до гіпервітамінозу та смерті тварини. Крім того, не можна змащувати панцир черепахи вітамінами (як і мазати якими-небудь оліями). Також бувають і комбіновані вітамінно-мінеральні добавки, що містять багато компонентів, але зазвичай вони не містять кальцій у достатній кількості. Тому необхідно давати чистий карбонат кальцію додатково з вітамінами. Найчастіше для добавок (наприклад, JBL) розрахунок становить 1 г суміші порошку на 1 кг ваги тварини не частіше ніж 1 раз на тиждень.
У жодному разі не можна давати одночасно вітаміни та кальцій, у складі якого є D3, бо це може призвести до його передозування в організмі. Вітамін D3 у надмірних дозах є токсичним для рептилій (крім того, його легко передозувати, якщо давати вітаміни у вигляді крапель). Разом із вітамінами необхідно давати виключно чистий кальцій!
Вітаміни, як у вигляді крапель, так і у вигляді порошку, на око давати не можна. Особливо це стосується підкормок сумнівної якості. Дотримуйтесь дозування, запропоноване виробником, і пам’ятайте, що передозування вітамінами ще небезпечніше, ніж гіповітаміноз. А от чистий кальцій (без вітамінів) суворих дозувань не потребує.
Рекомендовані виробники кальцієвих та вітамінних підкормок для рептилій
Виробників підкормок є достатня кількість, але не всі з них задовільняють потребам. Деякі не дотримуються пропорції компонентів, що входять до складу. Деякі не відповідають іншим нормам. Ситуація приблизно така сама, як і з ультрафіолетовими лампами для рептилій. Серед безлічі виробників, слід виділити основних по якості: JBL , Zoo Med , Arcadia. Вітамінні підкормки повинні бути безпечним, збалансованим спеціально для рептилій, і відповідати всім нормам.
Вкрай не рекомендуються добавки, сумнівної якості марки Зоосвіт. Наприклад, “Тортілла” або “Вітамінчик”.
А ми йдемо далі і переходимо до того, як правильно давати підкормки JBL для черепах та інших рептилій.
Як правильно давати черепасі їжу з підкормками в порошку?
Дозування вітамінів та кальцію в порошку
Підкормки в порошку необхідно обсипати та обмокувати в їжі відповідно до правильних дозувань і дати з’їсти це з миски (годівниці) або з пінцету.
Як давати вітамінні та кальцієві підкормки JBL разом?
Якщо давати JBL TerraVit разом з JBL MicroCalcium (як рекомендується виробником), необхідно змішати порівну вітаміни та кальцій і давати цю суміш з їжею, з розрахунком однієї мірної ложки (1 г) на 1 кг ваги тварини. Наприклад, якщо ваша черепаха важить 500 г, необхідно давати половину мірної ложки суміші кальцію і вітамінів на годівлю. Якщо 250 г, приблизно 1/4 мірної ложки порошкової суміші на їжу і т.д.
Періодичність: не частіше ніж раз на тиждень.
Приклад прийому підкормки на сухопутних черепахах
На цих відео можете подивитися як сухопутні черепахи приймають їжу з підкормками JBL з пінцету і самостійно . Вся їжа (в даному випадку бур’яни) добре обвалялися в порошку кальцію та вітамінів (згідно з правильними дозуваннями) і давалися одній черепасі з пінцету, а іншій в зоні годівлі без сторонньої допомоги.
Перевага годівлі з пінцету в тому, що таким чином ми можемо контролювати процес поїдання. У результаті більше їжі з порошком потрапить черепасі в рот, а не рознесеться по тераріуму.
Читайте детальніше про наслідки гіповітамінозів та роль кожного вітаміну у життєдіяльності рептилій:
Як запилювати корм кальцієм чи вітамінами у порошку для комахоїдних рептилій?
На відео показано як можна запилювати кормові об’єкти кальцієм або вітамінами в порошку. Для прикладу використовують цвіркунів та кальцієву підкормку Zoo Med Repti Calcium Without D3 .
Виробник ZooMed рекомендує поміщати цвіркунів у поліетиленовий пакет, посипати їх підкормкою в порошку та добре струсити, щоб цвіркуни достатньо вкрилися порошком. Після цього корм можна згодовувати рептилії з пінцету.
Відмова від їжі з підкормками
Черепаха цілком може відмовлятися їсти що-небудь, у тому числі і їжу з підкормками. Зазвичай це відбувається, якщо раніше вони були відсутні в раціоні. Це стосується також їжі іншого типу (незвичного для неї). Наприклад, якщо ви вже давно годуєте черепаху неправильною їжею (наприклад, сухопутну черепаху овочами та фруктами, а не травами як належить, або водоплавну черепаху креветками на постійній основі), вона може відмовлятися їсти правильну їжу. Часто господарі черепах з такою проблемою так і продовжують годувати тварину неправильною їжею, мовляв, черепаха відмовляється їсти те, що потрібно. Але насправді це можна вирішити.
Що робити, якщо черепаха відмовляється від певного типу їжі чи їжі з підживленням?
У такому разі допоможе голодування. Голодування вирішує будь-які проблеми з уподобаннями в їжі або відмови від неї. Справа в тому, що для здорової та активної черепахи пару тижнів без їжі це зовсім не голод, в нашому розумінні. Достатньо близько двох тижнів, пропонуючи лише певний (правильний) тип їжі та черепаха почне їсти те, що необхідно. Але тільки ви дасте “улюблений” неправильний тип їжі і все почнеться спочатку. Це стосується і їжі, обсипаної кальцієвою або вітамінною добавкою. Необхідно лише чекати і постійно пропонувати, привчаючи черепаху даним методом. Не думайте, що від цього ви моритимете її голодом. Черепахи можуть прожити без їжі місяці, не кажучи вже, наприклад, про кілька днів або тижнів.