Черепаха без УФ лампи або сонця. Коли достатньо один раз побачити…
Є такий вислів: «краще один раз побачити, ніж сто разів почути».
На прикладі цієї статті ви можете побачити різницю в зростанні панцира між здоровою черепахою з природи та хворої черепахи з неправильних умов у неволі.
Далі буде надано ряд зображень, які наочно ілюструють різницю між дикими черепахами та тими, що страждають через відсутність (використання неправильної) УФ лампи, неправильне харчування, погані умови утримання в неволі.
Ідеальні умови – запорука правильного зростання
Приклади
1.Сильно деформований панцир молодої (нестатево зрілої) особини C. sulcata (шпороносної черепахи) з надзвичайно потовщеним, кератином, що розрісся, і кістковим скелетом з важким метаболічним захворюванням кісток. Легко «деформується» напругою як кератину, так і внутрішніх м’язових прикріплень.
2. Та сама черепаха (вигляд зсередини). Важка форма MBD з пористою, тонкою і пухкою структурою. Ця черепаха харчувалася зовсім непридатною для свого виду їжею, яка сприяла швидкому нерівномірному зростанню та мала неадекватний баланс кальцію. Крім того, додати до цього нестачу ультрафіолету (єдине джерело вітаміну D для травоїдних черепах) і отримуємо такий результат.
3. А тут все навпаки: типовий представник з дикої природи з правильним зростанням панцира дикої самки Testudo graeca (середземноморської черепахи) на півдні Іспанії.
4. Приклад правильної товщини кератину та чудової щільності кістки панцира дикої Testudo graeca (середземноморської черепахи). Кістка тут щільна, міцна, ріст надзвичайно рівний.
5. Пластрон дикої черепахи в розрізі також демонструє відмінну міцну та щільну кістку.
6. Аналогічний зразок, але вирощеної в неволі черепахи з MBD (метаболічними порушеннями). Зверніть увагу на волокнисту (порожнисту) і слабку структуру кістки.
7. Весь пластрон (нижня частина панцира) дикої черепахи (вигляд зсередини). Щільність та міцність кістки бездоганна.
8. Аналогічний зразок від черепахи, що утримувалась в неволі, з помірною стадією метаболічного порушення кісток (MBD).
9. Ще один аналогічний зразок від черепахи, що утримувалась в неволі, але вже з важким MBD (метаболічним захворюванням кісток).
10. Внутрішній вид панцира черепахи з MBD в неволі.
11. Примітно, що в диких черепах зовнішній кератиновий шар має тенденцію бути досить тонким (і міцним).
12. У згаданій Testudo graeca (середземноморської черепахи) його товщина зазвичай становить близько 0,35 мм.
13. Дикі черепахи схильні до постійного зносу кератину панцира, викликаного абразивними субстратами і грубою колючою рослинністю. Це має ефект запобігання надлишковому нарощуванню, яке ми часто зустрічаємо в черепах, що неправильно утримувались в неволі.
Як наслідок, надмірно товстий кератин надає значний натяг на підлягаючу кістку, і ефект може бути драматичним, коли він більш податливий під час фаз росту і коли присутній MBD.
14. Постійний знос і в цілому абразивний характер довкілля також допомагають контролювати рамфотеку і пазурі, уникаючи надмірного зростання. Поширена проблема черепах, що містяться в неволі.
15. Тут ви можете побачити дуже сильне розростання кератину і деформацію в молодих особин, що містяться в неволі, на прикладі Testudo marginata (маргінатної черепахи).
Вона мала MBD, і вона демонструє класичні ознаки надмірного зростання кератину. Неправильне штучне середовище в тераріумі, погане харчування та близька дія нагрівальних ламп (неправильні температури) – все це відіграє роль у виникненні таких проблем.
16. Цей панцир демонструє сильно втиснуту тазову область. Це викликано ослабленням скелетної структури внаслідок впливу внутрішнього м’язового напруги від MBD. Аналогічна ситуація виникає, для прикладу, і в людей при рахіті, коли кістки кінцівок згинаються під дією ваги та «витягування» м’язів.
17. Ця леопардова черепаха, вирощена в неволі, демонструє два класи деформації:
1) Так зване «пірамідування» щитків карапаксу внаслідок MBD у поєднанні зі стресами, спричиненими кератином.
2) Грубе вдавлювання таза в результаті внутрішніх м’язових напруг у поєднанні з ослабленою кістковою структурою. Цю черепаху годували «салатами з магазину», гранульованими кормами та утримували в погано організованому тераріумі.
18. У цієї молодої балканської черепахи (Testudo hermanni) чітко видно внутрішні м’язові деформації і деформації панцира внаслідок потовщення кератину разом із важкої формою MBD.
19. Кератин дуже гігроскопічний. У вологому стані він стає м’яким, а сухому — дуже твердим. Це нагадує як гаряча ванна впливає на нігті людини. Аналогічний ефект спостерігається у кератині панцира черепахи. Пагубним чинником для нього являються неправильні температури. Наприклад, інтенсивне пересушування під тепловими лампами.
Інфрачервоні довжини хвиль ламп, що гріють, повністю відрізняються від сонячних інфрачервоних променів після того, як вони пройшли через водяну пару в атмосфері. Інфрачервоне випромінювання високої енергії з прямим впливом на молекули води в кератині викликає локальне інтенсивне сушіння та нагрівання.
На закінчення:
Праця, описана в цій статті, наочно демонструє вплив неправильних умов утримання на життя черепах. В прикладах розглядалися сухопутні черепахи. Але, не варто забувати і про водоплавних мешканців.
На останньому фото, наприклад, була обрана червоновуха черепаха з важкою формою MBD. Боляче навіть уявити, як розташовані внутрішні органи в такому викривленому панцирі. Не кажучи вже про повноцінне пересування в воді та на суші.
Всі ці приклади показують, що може бути з черепахою без правильних умов утримання, зокрема, якісної УФ лампи і невідповідним харчуванням. Якщо все це змусить власника черепахи хоча б замислитись, значить, як мінімум, ці тварини страждали не даремно.
Джерело: http://www.tortoisetrust.org