Відповіді на поширенні питання щодо утримання черепах:

Де взяти черепаху?

Найкраще взяти черепаху, від якої відмовилися (у людей, які передумали тримати черепаху), зверніть увагу безкоштовно. Так ви дасте тварині шанс на нове хороше життя, ніж купувати її в зоомагазині, тим самим підтримуючи їх вилов. Крім того, сухопутні черепахи занесені до Червоної книги! Також варіант купити черепаху у тих, хто займається їх розведенням. Вкрай не рекомендується купувати черепах на пташиному ринку, там часто продають невиліковно хворих тварин. Перегляньте дошки оголошень вашого міста або того ж OLX в розділі «Віддам задарма». 

Який вид краще завести?

Новачкам краще брати популярні види черепах: середньоазіатські та червоновухі. Вони простіші у догляді ніж якісь екзотичні. Не варто купувати види черепах, що зникають, якщо ви не збираєтеся їх розводити. Середньоазіатська черепаха простіше у догляді і менш затратна ніж червоноуха, краще забрати її у відмовника (таких багато), ніж купити виловлену в природі. Плюсаніть собі карму порятунком тварини, ще й задарма! Детальніше

Як визначити чи здорова черепаха?

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Яке обладнання потрібне для черепах?

Черепи не можна утримувати без правильних умов. Для сухопутної (наприклад, середньоазіатської) черепахи – це тераріум, лампи та ґрунт. Для червоновухої черепахи (як і будь-якої іншої водоплавної черепахи, наприклад, болотяної) – це акватераріум (акваріум з берегом), лампи, вода, обігрівач води, потужний фільтр.

Тераріум має бути прямокутної форми, щоб створити холодний та теплий кут. Розміри від 90 см до 40 см для однієї черепахи. Всі стіни не обов’язково повинні бути зі скла, можна знайти пластиковий контейнер необхідної форми та розмірів або замовити у меблярів – низ та 3 стінки з дерева та спереду скло. Приклад тераріуму можете подивитися в черепахи Роксі .

Об’єм акваріума для дорослої червоновухої черепахи має бути прямокутної форми від 100 літрів води. В акваріумі, в обов’язковому порядку, має бути берег.

Лампи. Задачі ламп ДВІ і обидві ЖИТТЄВО важливі для черепах:

Перша – ультрафіолет [УФ лампа]. Ця лампа є обов’язковою для утримання черепахи вдома. З її допомогою черепаха виробляє вітамін D – серед багатьох функцій УФ лампи, ця найважливіша. Нестача вітаміну D призводить до порушень метаболізму кальцію в організмі. В повсякденній назві – рахіт . Серед симптомів рахіту: вигнутість, бугристість, м’якість, деформація панцира, викривлення хребта, ламкість кісток, часті переломи, деформування пазурів, судоми, пом’якшення щелепи, відростання дзьоба, порушення ходи (аж до неможливості пересуватися), сильне зниження активності, відсутність апетиту. Оскільки всі процеси в організмі рептилій дуже повільно протікають, наслідки нестачі ультрафіолету розвиваються поступово, процес якийсь час протікає безсимптомно. Давати сухопутним черепахам вітамін D у підживленнях, за відсутності УФ лампи, марно – він не засвоюється. Детальніше

Друга – це тепло [гріюча лампа]. Рептилії – холоднокровні тварини, для яких, в обов’язковому порядку, потрібне джерело тепла. Більшість життєвих функцій, зокрема метаболізм (з усіх тварин, у черепах він найнижчий) залежить від правильних температур. Тому правильні температури дуже важливі, у тому числі для перетравлення їжі.

У парі УФ лампа і будь-яка гріюча лампа (наприклад, лампочка розжарювання) замінюють черепасі функції сонця, без якого, в міру їхньої фізіології, вони не зможуть нормально жити в домашніх умовах. Крім того, УФ лампи для рептилій необхідні не тільки черепахам, але майже для всіх «гадів». Наприклад, для агам та шипохвостів, як типових представників денних пустельних ящірок.

Докладніше про цю велику тему описано у статтях за посиланнями:

Ґрунт для середньоазіатської черепахи. Як ґрунт для середньоазіатської черепахи використовують різні типи субстрату, для новачків рекомендують тріску та сіно — це копійки. Але найкраще ґрунти на піщаній основі, такі як супісок.

Обігрівач та фільтр для червоновухої черепахи . Для підтримки правильної температури води в акваріумі (22-25 градусів) встановлюється акваріумний обігрівач із розрахунком 1 Вт на 1 літр. Щоб акваріумна вода залишалася чистою, потрібний потужний фільтр. Він має бути призначений на об’єм води в 3 рази більше, ніж у черепахи в акваріумі.

Як часто і чим годувати черепах?

Черепах довжиною до 7 см необхідно годувати 1 раз на день (у першій половині дня), а черепах більших або старших 2 років – раз на 2-3 дні . Крім того, корм не повинен бути надлишковим білком. Для сухопутних черепах основа раціону – лугові (сміттєві) трави, листя салату, кімнатні рослини. Не фрукти та овочі. Для водоплавних (хижих) черепах – сира нежирна річкова риба з кістками та нутрощами, равлики, комахи. Не м’ясо та креветки.

Інші корисні статті про харчування черепах:

Чи можна давати черепахам фрукти та овочі?

Можна давати лише небагато з них і дуже рідко. Приблизно раз на місяць.

Що робити, якщо черепаха відмовляється від їжі?

Якщо черепаха здорова і відмовляється лише від певного типу їжі, одним із дієвих способів є голодування. Черепаха, як і будь-яка інша тварина, може бути млявою через хворобу. У більшості випадків це відбувається через неправильні умови утримання або харчування. Тому обов’язково слідкуйте за життєво важливими речами в тераріумі чи акваріумі:

Правильні температури 

УФ-випромінювання

Правильне харчування та підкорми

Яким має бути берег для червоновухої черепахи?

Найкраще берег по-американськи: він не займає місце всередині акваріума, а доставляється до акваріума. Також можна використовувати скляний берег, покритий ковзним матеріалом (наприклад, штучною травою). Але його потрібно вклеювати всередину акваріума. Не підійдуть береги на присосках або гірки каміння, корчів та ін.

Приклад саморобних берегів на фото нижче.

Самодельный берег по-американски
IMG_1295 Берег по-американськи (схематично)

Яку черепаху простіше утримувати в домашніх умовах: водоплавну чи сухопутну?

Безперечно сухопутну. Догляд будь-якої черепахи пов’язано з тим, що необхідно намагатися максимально точно імітувати природне середовище того чи іншого виду. Так, в міру того, що водоплавні черепахи набагато рухливіше і більше сухопутних (на прикладі, червоновухих та середньоазіатських), їм необхідно організувати набагато більше простору, великий об’єм води, зручну ділянку суші та додаткове обладнання . Наприклад, дуже потужний фільтр, оскільки черепаха залишає набагато більше продуктів життєдіяльності, ніж риби. Крім того, раціон водоплавних хижаків набагато різноманітніший за сухопутні черепахи. Наприклад, риба, равлики, різні кормові об’єкти та акваріумні рослини. Ігнорування або недотримання в достатній мірі цих пунктів призводить до серйозних проблем зі здоров’ям тварини:

Чи може черепаха жити на підлозі?

Жити не зможе, хіба що виживати, і то не довго . Життя черепах, як холоднокровної рептилії, повністю залежить від температурних умов та умов вологості в їхньому середовищі. Будучи на підлозі, черепахи не мають змоги вибирати оптимальну для них температуру. Метаболічні процеси в організмі залежать від тепла та правильних температур. Без правильної температури їжа не перетравлюватиметься і почне застоюватися і гнити. Будь-який протяг, навіть якого ви не відчуваєте, на відстані 2 см від підлоги черепаха відчуватиме і це буде згубним для неї. Це все вже не кажучи про найголовніше — опромінення ультрафіолетом. Запам’ятайте, сухопутна черепаха – це тераріумна тварина! Водоплавна – акватераріумна.

Подробнее

Чи можна іноді випускати черепаху побігати на підлогу?

Вся суть у тому, що черепаха (залежно від виду ) повинна жити виключно у своєму середовищі, з правильними температурами, вологістю, ґрунтом (або водою з берегом), наявністю ультрафіолетового джерела тощо. Якщо надати правильні умови в акваріумі чи тераріумі, то черепаха сама вибиратиме: плаватиме у воді чи грітиметься на березі. Як у природі. Її не потрібно виставляти примусово під лампи або випускати кудись, крім свого «середовища» (акваріума з усім необхідним для життя). Завдання господаря черепахи полягає лише в тому, щоб підтримувати правильні умови та мінімізувати контакт із черепахою.

Червоновуха черепаха повинна бути в акваріумі з водою і мати постійний доступ до свого берега з лампами – така її природа. Середньоазіатська черепаха повинна жити у своєму тераріумі з правильним ґрунтом та температурами. Тримати будь-яку черепаху на підлозі (навіть тимчасово) заборонено! (детальніше)

Чи можна вигулювати черепаху на вулиці?

Черепах можна вигулювати. Але це принесе користь лише тоді, коли дотримуються всіх правил температурного режиму та безпеки. Докладніше читайте у статті:

Що робити, якщо черепаха втекла чи загубилася?

Щоб черепаха не загубилася, під час прогулянки на вулиці допоможуть деякі поради. Наприклад, можна прив’язати гелієву кульку і черепаха завжди буде на увазі. Але, головна порада – це бути дуже уважним і постійно стежити за черепахою. Достатньо на кілька хвилин відвести від неї погляд і вона може втекти, злившись із травою. Далі їй достатньо закопатись і пиши пропало.

Якщо так сталося, що черепаха вже втекла, потрібно ретельно прочесати місцевість: з кожною годиною знайти її буде все складніше. Особливо якщо вона загубилася на відкритій місцевості. Крім того, можна роздрукувати оголошення про зникнення, написати пост у соцмережах та на майданчиках для оголошень. Нерідко люди знаходять черепах на вулиці і чимала їхня частина була втрачена. Детальніше про вигул черепах:

Як зрозуміти по черепасі, що їй добре чи погано?

Здорова черепаха зазвичай активна, з гарним апетитом, рівним твердим панциром і не опухлими очима, не дихає ротом і не видає сторонніх звуків. У комфортних умовах сухопутна черепаха сидить під лампами або заривається в грунт. Не шкребеться і не довбе стінку тераріуму, не сидить день і ніч у укритті або заритої в грунті. Водоплавна черепаха в комфортних для себе умовах проводить достатньо часу як у воді, так і на березі, досить активна і з добрим апетитом.

Якою має бути вода в акваріумі водоплавної черепахи?

Воду для черепахи можна наливати з-під крана, бажано відстоявши 2-3 години. Черепахи не дихають у воді, тому головне, щоб усю роботу з її очищення виконував потужний акваріумний фільтр. Інакше можуть виникнути проблеми зі шкірою чи панциром. Детальніше

Якою має бути температура води у червоновухої черепахи?

Середня температура води приблизно 22-24°С . Для малюків більше – до 26 С .

Якою має бути температура повітря на березі червоновухої черепахи?

Середня температура на березі 31-33°С (до 35°С) . Досягається за допомогою лампи, що гріє. Наприклад, лампочки розжарювання. Детальніше

Як часто потрібно міняти воду в акватераріумі водоплавної черепахи?

Усю воду не можна міняти часто. Щотижня необхідно робити заміну 20-30% води та очищати (сифонити) дно. Решту роботи виконає хороший фільтр.

Чи потрібна кришка в акватераріумі?

Без великої необхідності (наприклад, захист від інших свійських тварин) кришка не потрібна. Під нею швидше за все збиратиметься конденсат і доведеться якось обладнати вентиляцію. Та й висока вологість не позитивно впливатиме на термін служби ламп. Крім того, лампам потрібно регулювати правильну висоту. За допомогою світильників, встановлених у кришці (як для рибок), цього не зробити. Найпростіше використовувати світильники на прищіпці та регулювати висоту гріючої та ультрафіолетової лампи над берегом (приклад на фото). Черепаха потребує строгих температур (за рахунок правильної установки лампи, що гріє над берегом) і достатньої кількості ультрафіолету (що вище лампа — тим менше ультрафіолету доходить до черепахи). Крім того, лампи повинні світити безпосередньо на березі.

Детальніше:

Лампы красноухой черепахи

Чи потрібно вимикати на ніч лампи в акваріумі у черепах?

Ультрафіолетова лампа та лампа для обігріву повинні горіти весь світловий день. У парі вони замінюють Сонце в тераріумі чи акваріумі черепах. Лампи необхідно включати на початку дня та вимикати наприкінці дня, на ніч. Бажано робити це постійно у певний час щодня, тому що у рептилій є свій біологічний годинник, а так само сезонна активність. Щоб спростити собі життя можна придбати електронну або механічну таймер-розетку, які продаються в багатьох магазинах побутової електроніки або інтернет-магазинах.

Наскільки міцний панцир у черепахи?

Якщо черепаха здорова, то досить міцна, щоб використовувати його за природним призначенням. Але якщо захворіє на рахіт , то панцир буде м’який!

Чому у черепахи м’який панцир?

Розм’якшення панцира є ознакою метаболічних порушень (іншими словами, рахітом). Виникає через відсутність спеціальної УФ лампи для рептилій у тераріумі або акваріумі у черепах. Належить до всіх видів черепах.

Що таке рахіт?

Рахіт (метаболічні порушення у черепах та інших рептилій) – це одне з найпоширеніших захворювань серед домашніх черепах. Воно важко протікає і повільно, але впевнено спотворює рептилію, роблячи її слабкою та безпорадною. Виникає через відсутність спеціальної УФ лампи для рептилії .

Основні симптоми рахіту у рептилій:

  • Викривлення хребта
  • Ломкість кісток
  • Часті переломи
  • Деформування пазурів
  • Судоми
  • Пом’якшення щелепи (відростання довгого дзьоба у черепах)
  • Порушення ходи (аж до неможливості пересуватися)
  • Сильне зниження активності (млявість)
  • Відсутність апетиту

У власників панцирів додайте ще:

  • Панцир занадто малий, хоча сама черепаха може рости (без кальцію зріст панцира зупиняється)
  • При натисканні відчувається м’якість панцира
  • Панцир зігнутий, бугристий або деформований

Підсумок – повільна та болісна смерть. Наскільки повільна, залежить від самої рептилії.

y_320fc30e Приклад черепахи, що хворіє "рахітом"

Чи можна вилікувати черепаху від рахіту? Чи вирівняється панцир?

Розвиток метаболічних порушень (рахіту) можна припинити. Але таким, як до хвороби, панцир уже не буде ніколи.

Детальніше

Які хвороби бувають у черепах крім рахіту?

Список хвороб у черепах дуже великий. Однак майже всі з них виникають через неправильні умови утримання або неправильне харчування . Часті хвороби, крім рахіту:

  • Різні гіповітамінози (наприклад, гіповітаміноз А)
  • Ниркова недостатність
  • Пневмонія
  • Абсцеси, отит
  • Запалення повік очей (кон’юнктивіт)
  • Гельмінтози
  • Тимпанія шлунка

Чи можна надати умови для утримання після придбання тварини?

Тераріум або акваріум повинен бути обладнаний лампами і необхідним грунтом ДО придбання черепахи. Відсутність ультрафіолетової лампи позначається на здоров’я черепахи дуже швидко. Багато в чому залежить від стійкості конкретної особини. Але, краще це не перевіряти.

Як після придбання нести черепаху додому?

В теплу погоду — в коробці або в пластиковому контейнері разом з тріскою. У холодну — у ганчірочці під теплою курткою (пуховиком) чи коробці з грілкою. Взимку часто можуть торгувати хворими тваринами, або їх можна з легкістю застудити при транспортуванні до будинку. У перевірених продавців черепах можна брати будь-якої пори, до того ж у цьому випадку вище ймовірність, що черепахи не будуть контрабандними.

Скільки в середньому живе черепаха?

Тривалість життя червоноухих та середньоазіатских черепах в природі: 40-50 років. У домашньому середовищі, за відсутності базових умов ( УФ лампа, правильні температури і відповідне харчування ) черепаха може виживати від кількох місяців до кількох років, про якість такого життя навіть не йдеться. Все залежить від запасу життєвих сил черепахи.

Як визначити вік черепахи?

Вік черепах визначається за різними параметрами. Докладніше читайте у статті:

Як визначити стать черепахи?

Стать черепахи визначається за різними параметрами і залежить від виду та віку самої черепахи. Докладніше читайте у статті:

Чи потрібна черепасі сплячка?

У домашніх умовах не рекомендується вводити черепаху у сплячку. У своєму природному середовищі безперечно є користь, але якщо вдома черепаха впаде в сплячку неправильно (не будуть дотримані всі правила температур, вологості та годівлі), то це призведе до критичних наслідків. Черепаха зможе не вийти зі сплячки, а якщо й вийде, то проживе не довго.

Чи потрібно купати сухопутну черепаху? Як часто?

Потрібно. Щоб скупати черепаху, її необхідно посадити в тазик або іншу ємність з теплою водою 30-35 ° С з-під крана (якщо вода наливається без термометра, то за відчуттями вона повинна бути ледь теплою: більше 35 ° С черепаха вже гаряче). За наявності стійкої купалки з водою в тераріумі у середньоазіатських черепах планове купання необхідно робити 1-2 рази на тиждень. За відсутності купалки ще частіше.

Чи потрібно давати сухопутній черепасі пити воду?

У тераріумі у сухопутної черепахи повинна постійно перебувати стійка купалка, наповнена свіжою водою. У процесі купання черепаха може пити воду. Докладніше читайте у статті:

Чому черепаха відкриває рота? Чому черепаха дихає ротом?

Черепахи дихають носом. Якщо ротом – це вже є патологією: забивається трахея, через що вона не може дихати носом. Це дуже небезпечний стан, оскільки може свідчити про пневмонію. Крім того, черепахи з пневмонією часто нахиляються на бік (через накопичений ексудат в легенях), і не можуть пірнути. До пневмонії спричиняє відсутність коректного змісту. Наприклад,  без ламп та/або на підлозі. Будучи холоднокровною істотою, навіть невеликий перепад температур може спричинити пневмонію. Якщо черепаха вже дихає ротом, то часто шанси на порятунок тварини не великі. У такому випадку лікуванням повинен займатись герпетолог (ветеринар з рептилій).

Що робити, якщо черепаха їсть пісок чи каміння?

Черепаха їсть або намагається їсти пісок або каміння через брак кальцію в організмі. Сухопутним черепахам обов’язково потрібно давати мінеральні підживлення (кальцій) на постійній основі. При виникненні гастрономічних пристрастей до піску потрібно використовувати інший вид ґрунту і не випускати черепаху в місця, де є пісок та дрібне каміння (у тераріумі чи акваріумі заборонено тримати каміння менше голови черепахи). Пісок та каміння не розчиняються у шлунку черепахи. Якщо вони не вийдуть з фекаліями, це може призвести до закупорки кишечника, що дуже важко лікується і може призвести до критичних наслідків.

Які правила гігієни при поводженні з черепахою? Чи бувають у черепах паразити?

Варто звернути увагу на сальмонельоз, який теоретично може передаватися людині. Тварина може бути привезена з рідного середовища контрабандним шляхом у мішку серед сотні таких самих виловлених черепах і швидше за все заражена не одним захворюванням. Обов’язково мийте руки щоразу після контакту з черепахою.

Яких черепах можна утримувати в домашніх умовах?

Багатьох можна, але не всіх просто. Відхід у неволі будь-яких рептилій, зокрема і черепах, пов’язані з деякими технічними труднощами. Не можна просто взяти та посадити черепаху в коробку. Необхідно надати те, без чого ця тварина не зможе повноцінно існувати. Потрібно забезпечити необхідні температури та надати якісне джерело ультрафіолетового випромінювання у тераріумі чи акваріумі. Залежно від виду черепахи живуть або у воді із сушею (акватераріум) або на суші (тераріум). У кожного виду черепах є свої особливості у догляді.

  • Все про утримання середньоазіатської сухопутної черепахи можна прочитати у цій статті
  • Все про утримання червоновухої водоплавної черепахи можна прочитати у цій статті

Як можна розважатися чи гратися з черепахою?

Ніяк: це тераріумна тварина для спостереження. Як риби, наприклад. Будь-який контакт із черепахою завдає їй стрес.

Яка температура має бути вночі в тераріумі?

На ніч лампи потрібно вимикати. У тераріумі або акваріумі у черепахи ніч настає так само, як і в природі. Однак, якщо температура в квартирі вночі опускається нижче 20°С, необхідно використовувати лампи, які не випромінюють видимого світла для черепах: керамічні або інфрачервоні. У такому разі вночі загальну температуру потрібно підняти до 25°С.

Детальніше про лампи:

Чи потрібна черепасі пара? Чи нудно черепасі одній?

Черепахи – зовсім не соціальні тварини. За способом життя вони поодинокі і не потребують пари (на відміну від птахів чи гризунів). Черепаха не страждатиме від нудьги, якщо буде одна в тераріумі. Крім того, в неволі утримувати черепах разом навіть не рекомендується. Вони рідко ладнають, а хижих черепах (наприклад, красновухих) у разі агресії, якщо вчасно не розселити, здатні покалічити або навіть убити слабшого співмешканця. Така вже природа. Тому, якщо черепахи виявляють агресію один до одного, необхідно вжити заходів для екстреного розселення. В основному, черепахи погано вживаються в одному тераріумі або акватераріумі. Але, все ж таки якщо селити сухопутних черепах разом, то перед цим необхідно вжити комплекс заходів (наприклад, карантин) і спочатку уважно спостерігати за їх поведінкою. І, крім того, мати заздалегідь заготовлений тераріум та пару ламп на випадок агресії між черепахами. Детальніше

Чи можна знайти черепаху в лісі/болоті/підворітті?

В наших краях досить часто можна зустріти болотяну європейську черепаху, яка занесена до Червоної книги. Навіть не думайте тягнути її додому: її місце в природі. Детальніше

Також нерідкі випадки, коли прямо на вулицю або до найближчого водоймища випускають свою черепаху, відмовившись від неї. Це може бути середньоазіатська або червоновуха черепаха (популярні види для утримання будинку). Такі черепахи не переживуть найближчої зими в нашому кліматі. Крім того, червоновухі черепахи вважаються інвазивним видом у нашій частині світу і завдають шкоди іншим мешканцям природи.

Якщо ви побачили червоновуху або середньоазіатську черепаху на вулиці, уточніть чи ніхто не втратив свою тварину в тому районі. Якщо захочете залишити черепаху собі, обов’язково вивчіть, що їй потрібно.

Детальніше:

Чи допоможе черепасі звичайний ветеринар? Чи потрібно обов’язково шукати герпетолога?

Звичайний ветеринар не фахівець з рептилій. Він спеціалізується на абсолютно іншому виді тварин. Черепаха – не корова чи кішка, а екзотична тварина. Тому користь принесе лише герпетолог.

Чи можна утримувати черепах з іншими тераріумними тваринами?

Не варто тримати будь-яких черепах з жабами, тритонами, саламандрами, молюсками, равликами, ящірками, зміями та крокодилами. Частина може бути з’їдена, а частина — стати причиною загибелі самої черепахи.

Чи бувають рідкісні види черепах?

Черепах існує близько 330 видів. Багато хто з них на межі зникнення. Багато хто живе в певній частині світу і є дуже рідкісними для утримання в Європі. У країнах Східної Європи найпопулярнішими видами для утримання в домашніх умовах є червоновухі (мешкають на території США), середньоазіатскі (занесені до Червоної книги), болотяні (мешкають в наших широтах, часто виловлюються людьми). 

 

Чи може черепаха завдати шкоди?

  • Середньоазіатська черепаха:

У своїй місцевості (Казахстан і частина СР Азії) середньоазіатські (степові) черепахи вважаються шкідниками польництва, городництва та інших культур. Так як ці тварини є рослиноїдними, їх основною їжею є трав’янисті (ефемерні) рослини, деякі чагарники та ряд сільськогосподарських культур. У сільськогосподарських районах завдає значної шкоди посівах і пасовищах. З’їдає сходи буряків та інших коренеплодів, а також плоди та листя баштанних рослин. Значну шкоду завдає кормовим та технічним культурам. В окремі роки, в деяких районах Узбекистану та Туркменії спустошення, заподіяні степовими черепахами на бавовняних плантаціях, значно знижували врожай і викликали необхідність боротьби з цими тваринами.

Крім того, істотну шкоду степових черепах отримують посіви люцерни та посадки саксаулу. Останні в деяких місцях повністю знищуються черепахами. Крім поїдання та об’їдання частин рослин, черепахи нищать велику кількість молодих сходів, пригинаючи та ламаючи їх своїм громіздким тілом. Шкідлива діяльність степових черепах виражається ще в руйнуваннях зрошувальних споруд (наприклад, ариків, іригаційних дамб), які вони пронизують своїми ходами. В результаті “копальної” діяльності черепах створюються улоговини видування, і закріплені грунти значною мірою розвіюються.

  • Червоновуха черепаха:
  • Виявляється, що червоновухі черепахи в нашій частині світу є інвазивним видом: вони здатні витісняти черепах, що мешкають в нас. Тому в пост-радянських країнах (Україна, росія, Білорусь та ін.) червоновухих черепах не можна випускати в природу. І причина не лише в суворому для них кліматі. В деяких широтах на території цих країн червоновухі черепахи здатні вижити, проте, крім того, своєю діяльністю вони ще й здатні завдати шкоди іншим тваринам
  • Так як червоновуха черепаха є хижаком, у неї досить добре розвинений ротовий апарат. Тому укус червоновухої черепахи може бути дуже болючим.

Чи може черепаха заразитися хворобою від іншої домашньої тварини?

Черепаха не повинна контактувати з будь-якою іншою твариною. Навіть спільне проживання черепах одного виду в одному тераріумі може бути небезпечним наслідками. Тому перед тим як поселити черепах разом необхідно вжити комплексу спеціальних заходів, у тому числі й карантину. Він необхідний саме для того, щоб не заразити черепаху від іншої черепахи.

Чи реально виростити черепах з яєць у домашніх умовах?

Цілком реально, але це дуже непросто. Щоб черепахи спарилися і принесли потомство необхідні ідеальні умови утримання, сплячка, поступова імітація весни (температура, вологість). Крім того, якщо і вдасться одержати запліднене яйце, його необхідно розмістити в спеціальний інкубатор, де кожен градус температури відіграє велику роль для життя плода, а самі яйця не можна пересувати.

Що робити, якщо червоновуха черепаха знесла яйце?

Червоноуха черепаха може відкладати яйця, навіть якщо вона живе одна у своєму акваріумі і поряд немає інших черепах. Як і у птахів такі яйця незапліднені (або жирові). З таких яєць, звичайно ж, ніколи не вилупляться черепахи. Тому все, що з ними можна зробити, це залишити черепасі на поживу. Так вона компенсує невелику частину кальцію витрачену з їхньої створення. Детальніше

Чи можна перевозити черепаху за кордон, наприклад у відпустку?

Щоб була можливість офіційно вивезти тварину з країни, перед цим воно має бути офіційно до неї завезене, або мають бути документи про походження тварини в цій країні. Для червонокнижних середньоазіатських черепах, ясна річ, це неможливо. 99% черепах продається з рук чи зоомагазинах, куди вони потрапляють контрабандою. В обох випадках про будь-які документи на черепаху не може бути й мови, а без документів, що підтверджують походження тварини, її легальне вивезення є неможливим.

Скільки в середньому коштуватиме утримання черепахи на рік?

Це залежить від черепахи. Сухопутну черепаху утримувати дешевше, водоплавну дорожче. Але основні витрати припадають із самого початку для облаштування тераріуму або акваріума. Далі лише міняти розхідники. Наприклад, для сухопутної черепахи це УФ лампа (раз на рік, або раз на 3-4 місяці, залежно від марки лампи), лампочки, що гріють, підкормка кальцію і вітамінів. В середньому, використовуючи якісну марку УФ лампи та підкормку це становить близько 2000 грн на рік. Подивіться в статтях про догляд черепах, щоб мати уявлення про те, що необхідно для черепахи.

Детальніше:

Скільки сплять черепахи?

Багато.

Що буде якщо впустити черепаху з рук?

Це може бути смертельно для черепахи. Візуально вона може здаватися міцною, за рахунок свого твердого (у здорової черепахи) панцира. Але падіння з невеликої висоти на тверду поверхню може розколоти панцир черепахи.

75

Яким має бути тераріум для сухопутної черепахи? Чи можна для сухопутної черепахи використати звичайний акваріум?

Тераріум повинен бути прямокутної форми (для дотримання градієнта температур), розмірами від 100 см на 50 см. Це не обов’язково повинен бути акваріум, може підійти і прямокутна тумба або полиця. Головне щоб вона була достатніх розмірів та висоти (близько 30-40 см) для того, щоб засипати шар ґрунту (від 10 см).

IMG_21223-min Пример террариума сухопутной черепахи